Árnyékoló blokk


Az Árnyékoló Blokk kültéri térelválasztóként, határoló falként, illetve homlokzati elő-burkolatként egyaránt felhasználható, belső fémmerevítéssel és kötő anyag segítségével (az üvegtéglához hasonlóan) építhető árnyékoló rendszer. Alapanyaga, fagyálló kerámia. Formai kialakításával, anyagával és fényes fehér színével 55° feletti Nap beesési szög esetén teljesen zárt árnyékot vet maga mögé, amivel a legmagasabb hőmérsékletű napokon és évszakos időszakokban gátolja a mögötte elhelyezkedő homlokzat, épület szakasz, belső tér és így az épület egészének felmelegedését. 



A blokk formai kialakításának köszönhetően, az 55°-nál magasabbról érkező napsugarakat teljes egészében leárnyékolja, illetve az blokk belsejébe érkező sugarakat a döntött reflexiós síknak köszönhetően visszaveri és tompítja. 




Az elemek tervezésénél alapvetően Magyarország földrajzi koordinátái, illetve az ide vonatkoztatott Nap pálya sajátosságai jelentették az alapot, de a blokk megfelelő tájolással gyakorlatilag bárhol alkalmazható, ahol a túlzott felmelegedés problémát jelent. A hazai időjárási viszonyok, magas hőmérsékleti időszakok, valamint a Nap beesési szögeinek figyelembevételével került meghatározásra az a legmagasabb beesési szög, ami felett már komolyan felmelegednek a benapozott felületek. Ezért a rács 55°feletti beesési szög esetén teljesen zárt árnyákot vet maga mögé.  Hónapokra vetítve, ez gyakorlatilag május végétől akár szeptember közepéig is tarthat, kiemelkedően július és augusztus hónapokban, amikor a legmagasabb a hőhullámos napok száma. A blokk felső éle és az elem belső részén elhelyezkedő formai él pontosan 55°-os szöget zárnak be egymással, így az efeletti beesési szög esetén a felső éltől indulva a blokk teljesen zárt árnyékot vet. Ahogyan a reggeli óráktól növekszik a beesési szög, úgy csökken a beengedett direkt napsugárzás mértéke, és nő az árnyékos felület. A prototípusok gyakorlati vizsgálata alapján elmondható, hogy a kerámia blokk elemek a legmagasabb (Magyarország felett 67,5°) beesési szög és az akár 35° feletti hőmérséklet esetében sem melegszenek 45° fölé, míg a mögöttük lévő homlokzati szakasz akár 15-20°-al is hűvösebb.



Az blokk méretéből és anyagából adódóan nehezen melegszik fel. A kerámia rossz hővezető lévén csak igen lassan adja át a hőt a külső felületről befelé, ilyen mélységben pedig gyakorlatilag a legmagasabb 40-45°-os külső sík hője nem jut el a belső árnyékolt oldalig. Az blokk anyagvastagsága a technológiailag érdemes és gyártás szempontjából lehetséges minimálisra lett csökkentve így növelve maximálisra a nyílások méretét, hogy a teljesen árnyékos időszakokban is biztosítsa a kilátás lehetőségét, valamint a szűrt fény bejutását és a légáramlást.